Глава 42: Как да намерим най-добрия лекар?
Публикувано на: 29.05.2010г.

Как да започнете търсенето на правилния лекар?

В един идеален свят, вие бихте намерили идеалния лекар, който се отнася с вас като с интелигентна двойка, има много време, безконечна мъдрост и ниски тарифи, напълно честен е, но е така също и състрадателен, клиниката му е разположена на удобно място и разбира емоционалните ви, както и медицинските ви проблеми. Макар че може никога да не намерите такъв, трябва да помните идеалния образ на лекаря, докато го търсите.

Можете да намерите лекар чрез:

  • Професионална препоръка. Помолете който и да е доктор за предложения.

  • Приятели, други пациенти с безплодие, групи за взаимопомощ по безплодие.

  • Жълти страници също могат да са полезен източник на възможни имена, ако искате да направите изчерпателен списък.

Може да се обадите на лекарите от списъка ви. Може да изглежда необичайно, но „телефонното пазаруване” може да ви снабди с много полезна информация за практиката на отделните лекари, включително за приемното време в клиниките, тарифи, квалификации, връзки с болници, специални интереси. В крайна сметка, ако може да проучите коя туристическа агенция ще ви предложи най-добрата оферта за пътуване през ваканцията, не си ли заслужава да проучите и тези, в чиито ръце оставяте живота си? Може да научите доста неща за лекаря и практиката му, дори преди да сте се срещнали с него, като просто телефонирате и зададете правилните въпроси.

Въпреки, че много посредствени лекари парадират с шикозни клиники, средата, в която лекарят работи, може да разкрие много за самия него. Клиниката намира ли се в подходяща сграда? Лесен ли е общественият достъп? Лекарят постарал ли се е да ви осигури неща от първа необходимост (например вода за пиене, удобни места за сядане)? Какъв вид четива има в чакалнята? (Стари и разкъсани списания трябва да се приемат като негативен знак. Литература, която да образова пациента и последни издания на здравни списания показват, че лекарят уважава времето, в което чакате, и иска да го използва, за да ви образова). Административният персонал услужлив ли е? Как отговарят по телефона? Как се отнасят към другите пациенти? Може да разберете много за лекаря и практиката му от неговите служители: помнете, че ефикасните, внимателни лекари обикновено наемат компетентен и приятелски настроен персонал!

Какви критерии да използвате, за да прецените вашия лекар?

Макар че търсенето на подходящ лекар може да бъде трудно, опитайте се да намерите отговор на следните въпроси:

  • Препоръки – обучение и квалификации

  • Умения и опит

  • Достъпност (местоположение, работно време)

  • Приемливи цени

  • Професионализъм

  • Как се подготвя за вашия час?

  • Обяснява ли записките и резултатите от изследванията?

  • Спазва ли часовете и цени ли времето ви?

  • Ефективна клиника ли ръководи?

  • Преглежда ли статуса и напредъка ви периодично?

Личност и стил:

  • Говори ли с вас? Отделя ли време да чуе какво имате да му кажете?

  • Показва ли съпричастие и състрадание?

Добрият лекар по безплодие обикновено ще:

  • Привлече едновременно съпругът и съпругата в консултациите, дискусиите и планирането

  • Предложи своите препоръки и варианти. Тъй като няма „правилни” отговори, той трябва да ви позволи да изберете своя посока на действие.

  • Адаптира изследванията и лечението към вашите емоционални нужди и вашия бюджет.

  • Има време да отговори на въпросите ви и да предложи подкрепа.

  • Начертае план за лечение за вас, с обсъждане на обосновката, алтернативите, разходите времевите граници и очакваната успеваемост.

Много пациенти все още не са много вещи, що се отнася до избора на техния лекар. Повечето хора следват стадния принцип и вярват, че най-ангажираният лекар трябва да е и най-добрият – в крайна сметка, щом толкова много пациенти ходят при него, трябва да е добър. Помнете обаче, че трябва да бъдете по-критични, когато взимате такова съдбовно решение – най-вече трябва да вярвате, че уменията на вашия лекар ще ви осигурят най-доброто лечение за вашето безплодие. Няма голям смисъл в ходенето при лекар, който е толкова зает, че няма време да говори с вас или дори не може да запомни името ви!

Повечето гинеколози могат да предложат основни прегледи и изследвания, но вие може би ще предпочетете да потърсите специализирана клиника по стерилитет, която ще ви предостави всички услуги, от които имате нужда, под един покрив, особено ако имате сложен проблем. Много гинеколози всъщност нямат подходящото оборудване, за да предожат помощта, от която се нуждаят безплодните двойки, а и не е много приятно да седите в една и съща стая заедно с бременни жени, дошли за рутинния си преглед, докато вие имате проблем с фертилността.

Какви са рисковете от посещение при обикновен гинеколог за лечение на вашето безплодие?

Рисковете, ако отидете при обикновен гинеколог за лечение са:

  1. Може да няма опита или специализираното знание, за да лекува вашия проблем, тъй като може да не е наясно с последните новости в областта.

  2. Може да няма достъп до специализирания инструментариум, от който има нужда, за да ви лекува – като резултат може да се наложи да тичате от доктора до лабораторията, а от там до ултразвуков кабинет заради лечението си.

  3. Може да няма особен интерес да лекува безплодието ви, така че може да получите лечение „второ качество”.

  4. Обичайна грешка, която правят много гинеколози, е, че продължават да опитват същото лечение отново и отново, губейки ценно време и пари по време на процеса.

Често откриваме, че докато пациентите стигнат до нас, на тях толкова им е писнало и са толкова изнервени заради изгубените в неефикасно лечение време и пари, че са загубили доверие в лекарите, а и в самите себе си! Не позволявайте това да се случи и на вас! Макар че отиването при специалист по стерилитет може да ви помогне да се убедите, че вървите в правилна посока, това също включва риска от „прекалено лекуване”. За съжаление, много от репродуктивните клиники с удоволствие извършват ин-витро процедури на всички безплодни пациенти, които влязат в тях, независимо дали те наистина се нуждаят от това!

Кой е най-добрият начин да получите второ мнение?

Получаване на второ мнение
Това никога няма да навреди и винаги може да помогне. Ако намерите двама специалисти, които казват едно и също, значи вървите в правилна посока! Ако, от друга страна, те не са съгласни един с друг, не се разстройвайте – при безплодието има много малко неща, които са черно-бели, и лекарите обикновено имат различни подходи в третирането на определен проблем. Задайте въпроси и на двамата и след това изберете метода, който ви харесва – в крайна сметка, това е вашето решение!

А ако не разберете какво ви казва лекарят и се объркате? Грешката не е у вас. Ако не разбирате нищо от това, което лекарят казва, питайте! Ако продължавате да не разбирате – грешката е негова! Той не обяснява с термини, които можете да разберете. Намерете друг лекар!

Помнете, че трябва да задавате въпроси, за да получите отговори – лекарят не може да прочете мислите ви! Но също помнете, че лекарят ви не знае всички отговори – в крайна сметка, медицината все още е несъвършена наука, а лекарят ви не е ясновидец. Ако не знае отговора, той би трябвало да ви каже това.

Какво да очаквате от първата си консултация с лекар по безплодие?

Как правим консултация в нашата практика? Първо питаме двойката какво мислят те, защо не могат да заченат и защо очакват, че ние ще можем да им помогнем. Отговорите ни дават добра представа за това доколко двойката разбира своя проблем. Късат ни се сърцата, като видим двойки, които са преминали през 3 ин-витро процедури и дори не знаят колко яйцеклетки са получили или колко ембриона са им били трансферирани, или защо въобще се е стигнало до ин-витро процедура.

Помнете, че целта на консултацията е да получите информация. Ако си „напишете домашното”, преди да отидете, ще можете да се възползвате по-добре от времето на лекаря, тъй като ще се съсредоточите върху проблемите, които са важни за вас. След това трябва да се върнете вкъщи и да преработите информацията, така че да решите какво да правите. Много е трудно да мислите последователно, когато седите пред лекаря, така че обикновено е добра идея да си дадете достатъчно време, за да помислите и да асимилирате информацията, преди да вземете решение.

Обикновено не е спешно, тъй като лечението на безплодие никога не е спешен случай. Пазете се от лекар, който ви кара да решите на място – трудно е да го направите, когато сте под напрежение и накрая може да се окаже, че сте взели прибързано решение, за което впоследствие да се разкайвате. За да насърчим пациентите си да мислят за себе си, ги молим да дойдат отново няколко дни след консултацията.

Кога трябва да смените лекаря си?

Като пациент с безплодие, вие сте склонен да бъдете използван, а шарлатаните в тази област изобилстват! Смятайте препоръките на доктора си за подозрителни, когато:

  • Обещава твърде много.

  • Казва неща от сорта на „това е моята тайна”.

  • Не обяснява ясно какво прави по време на лечението.

  • Постоянно препоръчва твърде много изследвания и хирургически процедури.

Кога да сменим лекаря
Тъй като безплодието обикновено е продължителен процес, гневът е естествен резултат и често се прехвърля на лекаря ви. Непрекъснатата смяна на лекарите или „пазаруването на лекари” обаче може да бъде контрапродуктивно! Ако качеството на помощ, която получавате е добро, внимавайте със смяната на лекари – лекар, който познава вас и вашето безплодие добре, може да ви бъде от значителна помощ.

Смяната на лекари никога не е лесна, защото с времето създавате лична връзка с вашия лекар. Трябва обаче да се замислите за смяна на лекаря, ако чувствате, че:

  • Лекарят е некомпетентен (например – пренебрегнал е очевидни симптоми, изпуснал е диагноза, предписал е грешно лекарство или не може да стигне до дъното на проблема ви)

  • Лекарят не общува ефективно с вас (обясненията му не са в обикновения човешки език или не ви се дава време да задавате въпроси и да повдигнете проблеми свързани с темата)

  • Лекарят не обръща внимание на нуждите или притесненията ви.

  • Загубили сте доверие в способностите и уменията на лекаря.

  • Намирате, че лекарят ви не се съобразява много с вас (кара ви да чакате твърдо дълго за часа си, не ви връща обажданията, не записва часове вечерта или през уикенда).

  • Лекарят ви е твърде скъп.

Обичаен проблем, с който се сблъскват пациентите, е, че когато отидат при нов лекар, той настоява те да повторят всички изследвания от начало. Това може да бъде изнервящо и скъпо, но също може да бъде и от помощ, защото позволява на лекаря да оцени отново проблема ви в светлината на прясна информация. Помолете лекаря си да ви обясни защо има нужда да повтаряте изследванията си и как това ще подпомогне лечението ви. Ако изследванията вече са били направени, но са по-стари от 1 година, или са били направени в ненадеждна лаборатория, може да се наложи да повторите някои от тях.

Друго често срещано явление е, че репродуктивните клиники не предоставят пълните медицински детайли по лечението на пациентите си. Те често правят това, за да са сигурни, че пациентът ще остане с тях и няма да отиде при друг лекар. Това е много нечестно – помнете, че медицинските документи са ваша собственост и имате право на копие от тях.

Може вашият нов лекар да критикува лечението, което ви е проведено от предишния ви лекар. Помнете, че лекарите имат голямо его. И често са изключително конкурентни и критични един към друг. Това може да ви разстрои, защото може да сметнете, че сте получили медицинска помощ от по-ниско качество. Ако имате ясна представа за това какво ви е било направено и защо, може да пренебрегнете тези критики – не позволявайте да ви разстройват. Всеки може да прояви мъдрост постфактум – помнете, че всички лекари ще се опитат да дадат всичко от себе си, за да ви помогнат да забременеете!

Много лекари ще повторят абсолютно същото лечение, което предишният лекар ви е предписал – често, защото нямат какво по-добро да предложат! Помнете обаче, че въпреки че сте сменили лекаря си, вие оставате същите – и целта на смяната на лекаря би трябвало да е напредък във вашето лечение!

Как да изберете клиника за ин витро?

Избор на клиника по стерилитет
Много двойки ни питат дали трябва да отидат в чужбина за лечението си. За щастие, качеството на медицинската помощ, което се предлага днес във водещите клиники по ин витро в България, е равностойно с това на най-добрите клиники в света, тъй като те използват абсолютно същото оборудване и същите техники. Всъщност, ин витро лечението в България е отлична сделка по международните стандарти, тъй като получавате съвсем същото качество на лечение, което ще получите където и да е другаде по света, но само за част от цената.

Защо трябва да бъдете активен участник в лечението си?

Нуждата от активно участие
Помнете, вие отговаряте за собствената си медицинска грижа. В медицината, също като в изкуството и науката, често трябва да се правят избори и няма „правилни” отговори – вие трябва да вземете собствените си решения. В крайна сметка, това е вашето тяло и вашият живот!

Вие имате жизненоважен интерес от решенията за лечението и резултатите от тях, но ви липсват медицинско знание и умения, за да решите сами. Концепцията за екипа – медицинските работници (лекари, сестри, специалисти) и вие (двойката), работейки заедно, позволява всеки от вас да допринася за успешния изход и ви осигурява чувството за контрол над лечението на вашето безплодие.

Вашата роля в медицинския екип е многостранна – като пациент с безплодие, вие трябва да носите много дини под една мишница:

Анализатор на медицинска информация
Колкото повече знаете за проблема си и лечението му, толкова по-добри са шансовете ви да забременеете. Образовайте се – трябва да станете информиран участник във вашето лечение, за да задавате правилните въпроси и да участвате във взимането на решения за вашето лечение. В крайна сметка, какъв е смисълът да бъдеш интелигентен, ако не можеш да използваш интелигентността си за решаването на собствените си проблеми? Ще трябва също да можете критично да оценявате докладите в пресата и медиите за „нови постижения в лечението на безплодието”; и дали тези постижения се отнасят към вашия проблем или не. Библиотека към група за взаимопомощ по безплодие може да бъде много полезна. Приятел, който е лекар, може също да ви помогне да отсеете плявата от житото. Въпреки че не е нужно да станете лекар, трябва да станете експерт по собствения си проблем! Не може да си позволите да оставите всичко на Господ – или на лекаря!

Мениджър на медицински екип
Помнете – вие сте шефът! Ще трябва да издирите, изберете, оцените и понякога уволните членове на медицинския екип. Човекът, който взима решения за лечението: въпреки че лекарят ви може би е по-добре оборудван технически, за да избере лечението, този, който всъщност взима решенията, сте вие. Всяка нова фаза на лечението изисква нови решения – дава ви време да изберете лечение и да се чувствате комфортно, преди да го започнете.

Наблюдател на лечението
Вие сте „експертът” за това кое е нормално за вас – записвайте си и докладвайте реакциите си. Комбинирането на медицинска информация с тази от пациента помага да се подобрят шансовете за успешно лечение.

Пазител на медицинска документация
Трябва да пазите цялата си документация – това може да бъде много полезно, ако се наложи да смените лекаря или да получите второ мнение. Събирайте цялата документация в обратен хронологичен ред и също така подгответе кратка справка на една страница за това на какво сте били подложени.

Финансов мениджър
Лечението на безплодие може да бъде много скъпо и понякога изглежда, че е бедънна яма за вашите финансови ресурси. Трябва да сте наясно за това какви разходи да очаквате и трябва да решите дали може да си ги позволите.

Комуникатор
Тъй като безплодието включва такива лични въпроси като репродукция и сексуалност, хората понякога се чувстват неудобно да обсъждат притесненията си. Важно е да сте открити и честни с вашия лекар. Задавайте въпроси, слушайте отговорите и си записвайте. Често помага да си напишете въпросите преди срещата с лекаря, така че да не забравите нещо важно заради стреса от консултацията. Помнете, единственият тъп въпрос е този, който не зададете – така че, не се колебайте да питате!

Какви са вашите права като пациент?

  1. Имате право да бъдете лекуван по хуманен начин с грижа, внимание и достойнство.

  2. Лекарят ви трябва да ви обясни проблема ясно и смислено, с не медицински термини.

  3. Всяко лечение или проучване трябва да ви бъде ясно и смислено обяснено, както и дали е от експериментален характер.

  4. Имате право да бъдете с партньора си в стаята за консултации.

  5. Имате право да откажете преглед, определено лечение или операция.

  6. Имате право да поискате второ мнение. Помолете специалиста, с когото се виждате, или семейния си лекар да ви препоръчат друг специалист.

  7. Имате право да видите медицинската си документация.

Какви са отговорностите ви като пациент?

  1. Бъдете настоятелни – питайте, изисквайте, казвайте, конфронтирайте се, запазвайте, сменяйте, отказвайте, настоявайте, разбирайте, поставяйте под въпрос.

  2. Бъдете добре информиран – присъединете се към група за самопомощ. Четете наличната литература по вашия проблем.

  3. Пазете собствено копие от всички изследвания, резултати и лечения.

  4. Направете си списък с въпроси преди срещата с лекаря и си запишете отговорите. Ако искате да направите запис на разговора, помолете лекаря за разрешение.

  5. Запазете си по-дълъг час, ако смятате, че ще имате нужда от него.

  6. Уведомете лекаря или рецепциониста, ако не можете да спазите часа си.

  7. Вземете партньора си, когато отивате на лекар – може да сте си от взаимна подкрепа.

  8. Отложете всяко лечение, за което не сте сигурни.

  9. Не си създавайте неразумни очаквания за лекаря си. Разберете, че понякога той може да бъде уморен, да бърза или да е болен.

  10. Ако не можете да общувате с вашия лекар, във ваш интерес е да намерите някой, с когото да говорите.

  11. Ако сте неудовлетворени от лечението, опитайте да го обсъдите с лекаря.

  12. Ако имате неизяснен стерилитет и всички изследвания и лечения са били опитани, може да решите, че ще се връщате при лекаря си на всеки две години, за да проверите дали няма нови открития в лечението на стерилитета, които могат да ви помогнат.

Каква емоционална подкрепа можете да очаквате от лекаря си?

Когато се сблъскате с безплодието, вие имате нужда не само от медицинска помощ, но и от нещо повече – и добрият лекар ще ви предложи емоционалната си подкрепа. За съжаление лекарите често допринасят за увеличаване на стреса, с който безплодните пациенти трябва да се справят.

Много лекари карат пациентите си да чакат дълги часове, без да има основателна причина; други често са нечувствителни към техните емоционални нужди. Други може да бъдат доста нехайни и вместо да се опитат да обърнат специално внимание на нуждите на безплодните двойки, да ги карат да чакат заедно с бременни майки в клиниката.

Добрата клиника, от друга страна, може да помогне за намаляването на стреса, като признае съществуването му; обяснявайки на пациентите, че това е нормално и показвайки им как да се справят с него. Добрият лекар ще може да установи връзка с двойката, основана на разбиране и уважение, ще им помогне да поддържат и да възстановят самоувереността си.

Какви въпроси трябва да зададете на лекаря си?

  • Имате ли опит в лечението на стерилитет? Кога се консултирате със специалист по стерилитет?

  • Ще ми препоръчате ли акушер-гинеколог, когато забременея или вие ще изродите бебето?

  • Ще ме пращате ли при други лекари или в други лаборатории за лечение и изследвания?

  • Ще лекувате ли партньора ми? Ако не – кой ще го прави?

  • Помагате ли при подготовка за осиновявания?

  • Документирате ли хирургически операции със снимки или видеозаписи, така че да мога да видя откритията сам или да ги предоставя на други лекари?

  • С кои болници работите?

Въпроси, които трябва да зададете за изследвания, хирургически операции и лечения

  • Каква процедура е това?

  • Какво ще ви разкрие тази процедура?

  • Какви резултати очаквате?

  • Колко дълго ще отнеме?

  • Колко ще струва? Покрива ли се от здравната каса?

  • Ще боли ли? Как ще се чувствам след това?

  • Можете ли да я извършите в кабинета си? Или в клинични условия?

  • Ще бъда ли нетрудоспособен? За колко време? Ще отсъствам ли от работа?

  • Партньорът ми ще участва ли? Как? Ще отсъства ли от работа?

  • Ще се отрази ли на сексуалния ни живот? Как?

Въпроси, които трябва да зададете за медикаментите

  • Колко дълго ще го приемам / прилагам?

  • Колко ще струва? Покрива ли се от здравната каса?

  • Ще боли ли и ще има ли странични ефекти?

  • В къщи ли ще го приемам / прилагам или в кабинета ви?

 

How to have a baby – Overcoming infertility

Dr Aniruddha Malpani, MD and Dr Anjali Malpani, MD
Malpani Infertility Clinic, Bombay, India

www.drmalpani.com

Превод: cambozzola